Pagrindinė priežastis, kodėl ukrainiečių darbuotojai ieško darbo Lietuvoje, yra darbo užmokesčio skirtumas. Darbininkai iš Ukrainos Lietuvoje gali uždirbti daugiau, nei gautų už kvalifikuotą darbą namuose.
Įdarbinant Ukrainos pilietį Lietuvoje, į darbo sutartis turi būti įtraukta informacija apie apmokėjimo sąlygas, funkcijas, darbo vietą, darbo trukmę, sutarties galiojimo pabaigą ir jos nutraukimo tvarką, išlaidų, kylančių iš Ukraina ir grįžimas į Ukrainą, taip pat kiti klausimai, susiję su darbuotojo darbo sąlygomis ir gyvenimu Lietuvoje.
Ukrainieciai prieš įsidarbindami turi būti informuoti apie jų darbo sutarties nuostatas ir jos pakeitimo bei nutraukimo tvarką, taip pat jie turi gauti savo darbo sutarčių kopijas jiems suprantama kalba.
Lietuva supaprastino ukrainiečių įdarbinimo sąlygas Lietuvoje.
2019 m. Liepos mėn. Lietuva pateikė keletą migracijos įstatymo pakeitimų. Nuo šiol darbo užsieniečiams procedūra bus lengviau prieinama. Ukrainiečiai gaus galimybę lengvai patekti į šalį ir gauti norimą darbo vietą.
Darbdavys turi pateikti laišką, patvirtinantį, kad yra parengtas optimalus užsieniečio gyvenimo ir darbo sąlygų parengimas.
Lietuvoje didžiausią darbo paklausą turi statybos, žemdirbystės srityse, viešbučių versle.
Nacionalinės vizos išduodamos ne ilgiau kaip vieneriems vieneriems metams.
Reikalingi dokumentai:
Prašymo išduoti vizą forma.
Užsienio pasas, išduotas per pastaruosius 10 metų ir galiojantis mažiausiai 3 mėnesius nuo vizos galiojimo pabaigos dienos.
Spalvota nuotrauka.
Medicininis draudimas.
Pakankamos finansinės galimybės gyventi Lietuvoje. Paprastai tai yra minimalaus darbo užmokesčio lygis, tai yra, 2020 m. – mažiausiai 607 eurai per mėnesį.
Leidimas dirbti ir Lietuvos darbdavio kvietimas.
Prašymo išduoti darbo vizą į Lietuvą nagrinėjimo terminas yra ne ilgesnis kaip 1–2 savaitės. Be minėtų dokumentų, iš užsieniečio bus imami biometriniai duomenys pirštų atspaudų pavidalu. Taip pat Lietuvos konsulato darbuotojai gali paprašyti papildomos ir patikslinančios informacijos.