Kaip atliekamas verslo vertės nustatymas?

Labai dažnai vykdydami verslą, daugiausiai dėmesio skiriama procesams ir pelno generavimui per daug negalvodami, kokia yra bendra įmonės vertė. Tačiau verslo vertės nustatymas gali pasakyti daug apie įmonę. Tai yra naudinga informacija, kuri svarbi ne tik verslo vadovams, bet ir partneriams, klientams ir gal net konkurentams.

Kada reikalingas vertinimas?

Dažniausia verslo vertės nustatymo paslauga užsakoma perkant arba parduodant įmonę. Pavyzdžiui, perkant įmonę, svarbu žinoti ne tik jos kainą, bet ir kokia yra verslo vertė. Nes pardavimo kaina nebūtinai yra pagrįsta. Todėl ir parduodant įmonę labai svarbu tinkamai įvertinti verslo vertę. Dažniausiai tam, kad įmonės kainą būtų pagrįsta ir užsakomas profesionalaus verslo vertės nustatymas. Lietuvoje tokią paslaugą suteikia profesionalūs specialistai, turintys patirties ir žinių šioje srityje.

Kaip įvertinamas verslas?

Verslo vertės  nustatymas gali būti atliekamas pagal skirtingas metodikas. Tačiau nepaisant to, kokia metodika pasirenkama, reikia žinoti, kas įprastai sudaro verslo vertę. Dažniausiai tai yra visas materialus ir nematerialus verslo turtas. Taip pat nustatant vertę atsižvelgiama į įmonės sugeneruojamą pelną ir potencialą. Tačiau ne mažiau svarbu žinoti, kad nustatant vertę įskaičiuojami ir įmonės įsipareigojimai ar įsiskolinimai. Kuo daugiau finansinių įsipareigojimų, tuo mažesnė galutinė įmonės vertė.

Kiek vertos akcijos?

Ne visuomet, kai reikalinga nustatyti įmonės vertę, skaičiuojama ir kiek vertos įmonės akcijos. Dažniausiai tai daroma kai norima pirkti ar parduoti akcijas, keisti akcininkus, pasiūlyti akcijas darbuotojams, partneriams ir pan. Dažniausiai tam, kad būtų apskaičiuotos įmonės akcijos, pirmiausia turi būti tinkamai nustatyta įmonės vertė. Kai atliktas verslo vertės nustatymas, pagal tai, kokia yra jo verte, skaičiuojamos ir akcijos. Įprastai vertė padalijama į akcijų kiekį. Todėl visais atvejais kontrolinį paketą turintys akcininkai turi ir daugiau vertės. Tačiau yra išimtinių atvejų, kai akcijų vertės gali būti skaičiuojamos ir pagal kitas metodikas, atsižvelgiant į įmonės veiklą iki šiol ir atliktas finansines operacijas.

 

Kokia yra mano įmonės vertė?

Tai labai dažnas klausimas kurį išgirsta vertintojai. Dalis verslininkų mano, jog vertė gali būti apskaičiuojama remiantis kitų verslų verte. Na, jeigu jau žinoma, kokia yra konkurento įmonės vertė, kartais klientas mano, kad ir jo įmonė verta panašiai. Tačiau iš tiesų verslo vertės vertinamas yra labai individualus dalykas, kadangi vertę skaičiuojant gali atsirasti daugybė nežinomųjų. Kiekvienos įmonės vertinamas atliekamas individualiai, todėl nepradėjus vertinimo, sunku nustatyti netgi preliminarią orientacinę verslo vertę.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.